“En kinesisk ekonomisk världsordning?” – Från Opiumkrig till Supermakt med Ola Wong

Wong

Ola Wong har under mer än tio år rapporterat om Kina för svensk och internationell media, samt skrivit flera böcker om Kina. Hans reportage har  bland annat belönats med Guldspaden.

Den 8:e juni kommer han och reflekterar för Liberala Ekonomklubben om Kinas ambitioner för framtiden, inklusive ”one belt – one road”, vad som formar den kinesiska självbilden och synen på omvärlden samt ett antal supertrender, bl.a. konfucianism och utbildning, som påverkar den ekonomiska utvecklingen.

Vad är de största strukturella utmaningarna för Kina? Hur påverkar landets historia och kultur dagens Kina och världens marknader? Varför presterar kinesiska barn så väl på skoltester? Välkommen att ställa dina frågor till Ola Wong på seminarium i Fores nya lokaler på Kungsbroplan 2.

När?

Torsdagen den 8 juni. Lunch serveras från kl 11.30. Seminarium 12-13.

Var?

Fores nya lokaler, Kungsbroplan 2. T-bana Centralen eller Rådhuset.

Hur?

Anmäl ditt deltagande till liberala.ekonomklubben@gmail.com, senast den 5 juni. Klubbens medlemmar kan ta med sig en föranmäld gäst.

 

Tack för att du betalar din medlemsavgift! Sätt in 100kr – eller gärna mer – på föreningens plusgirokonto 24 91 2 5-6. Avgifterna går oavkortat till vår verksamhet.

Vänliga hälsningar Styrelsen.

Det här inlägget postades i Nyhet, Seminarium. Bokmärk permalänken.